ETKİNLİKLER

5-8 Nisan 2018 - 9. Alaçatı Ot Festivali
Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji renkli görüntülere sahne olmakta, korteje yüzlerce kişi eşlik etmektedir. Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro'da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlenmektedir.
kortej-13jpg-12-04-2017-11-55-00jpg_05-02-2018_13-16-32.jpg
Tüm Etkinler

Germiyan

Yeryüzüne adım atın: Germiyan

Rüzgar güllerinin gölgesine kurulmuş Germiyan, köy hayatı ve köy kültürünün sıcaklığını özleyenlerin görmeden, duraklamadan geçmemeleri gereken bir yer. Organik ürünlerin sunulduğu yerler için kullanılan yeryüzü pazarlarında, bahsi geçen 'yeryüzü' ile kast edilen de tam olarak burası. Çünkü burada ürünler, Germiyan sakinlerinin atalarından kalan onlarca yıllık tohumlar kullanılarak ekiliyor. Yol kenarındaki evlerin merdivenlerinde bir bilemedin iki kasadan oluşan kendi halinde tezgahlarda ya da köy kahvesindeki raflarda bizzat üreticisi tarafından satılıyor. Hani, "Nerede o eski domatesler, salatalıklar" denir ya işte en son çocukluğunuzda aldığınız o sebze ve meyvelerin tadı Germiyan'da sizi bekliyor.

Kopanisti peynirini tadın

Germiyan'ın yörenin adını taşıyan karakteristik bir ekmeği de var. Ekşi maya ile yapılan ve odun ateşinde pişirilen, toprak kokan bu ekmeğin tadı kelimenin tam anlamıyla dillere destan... Germiyan Ekmeği'nin yanında kopanisti peyniri ve üzerinde zeytinyağı gezdirilmiş bölgeye özgü hurma zeytin de mutlaka denenmeli. Ayrıca kadın sayısının erkek sayısını aratmadığı köy kahvesi de çayı, adaçayı ve karabaş otu çayı ile hayli meşhur. Eğer 'Tarladan tabağıma gelsin' derseniz, Germiyan'daki 'Otantik Köy Evi'nin sahibesi Dilek Özer, 100-150 yıllık kıyafet ve eşyaların sergilendiği müze tadındaki restoranında bunların tamamını sunuyor. Ayrıca "Asma Pidesi ve Damat Tatlısı'nın tadına bakmayı sakın es geçmeyin" derim.