Ildırı Kültür ve Sanat Festivali

12 büyük İyon devletinden bir tanesi olan antik kent Erythrai (Ildırı), bugünlerde bölgenin tarihine nazaran 'daha yeni' bir festivale ev sahipliği yapıyor. Çeşme Belediyesi'nin düzenlediği Ildırı Kültür ve Sanat Festivali, Ağustos ayı içerisinde düzenleniyor. 5 bin yıllık antik kentin köklü sosyal ve kültürel yaşantısı ile tarihi dokusuna uygun olarak, bölge insanının günümüzdeki değerleri ve sosyal yaşantısıyla harmanlayan festival, antik kente, 'eski adet'leri yeniden getiriyor.

Ankara Üniversitesi Erythrai Kazı Ekibi’nin desteğiyle gerçekleştirilen Ildırı Kültür ve Sanat Festivali,bölgenin 5 bin yıllık geleneklerini yaşatmak,Erytrai'nin tarihi geçmişine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak ile yerel halkın ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlama amacıyla yapılıyor. Müzik, tiyatro ve atölye çalışmasıyla her yaşa hitap eden festivalin 'eski dokusu'na uygun olarak neredeyse hiçbir teknolojik alet kullanılmadan evlerde bölge insanı tarafından üretilen yöresel ürün ve el işçiliğinin özgün örneklerinin sergileneceği stantlar kuruluyor. Ziyaretçilerin, Ildırı’daki yaşama yakından tanıklık edilmesini sağlanıyor.

Arkeolojik çalışmaların Ildırı tarihinin milattan önce 3000’li yıllara kadar ulaştığını ortaya koyduğunu kaydeden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Ildırı'da,Erythrai'nin antik anfi tiyatrosu başta olmak üzere binlerce yıllık sosyal hayatın izlerini bugün de görebilmek mümkün...Dünyanın dört bir yanından arkeoloji meraklılarını ağırlayan Ildırı, sadece tarihiyle değil, doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir yerleşim. Yarımadanın en güzel günbatımı izleme noktalarından biri olmasından mutfağına kadar Ildırı, 9 durağımızın en güzide noktalarından biri” diye konuştu.