ETKİNLİKLER

ÇOÇUK FİLMLERİ ŞENLİĞİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi yarıyıl tatiline çıkan çocukları 30 ilçede ücretsiz film gösterimleri ile buluşturuyor. Çocuklarımızın kaliteli zaman geçirmeleri amacıyla birbirinden güzel beş filmden oluşan ve 30 ilçede gösterilecek renkli bir program hazırlandı. Büyükşehir Belediyemizin hazırlamış olduğu bu program kapsamında, Çeşme Çakabey Kültür Merkezimizde 25 Ocak (Cumartesi) günü saat 12:00’de “Can Dostlar” ve saat 14:30 “Kral Şakir Oyun Zamanı” filmlerinin gösterimi gerçekleştirilecektir. Tüm çocuklarımızı ücretsiz gerçekleştirilecek olan film gösterimlerimize bekliyoruz...
Tüm Etkinler

                            Çeşme’de Termal Turizm

Çeşme denizi, kumu, güneşi ve rüzgarı kadar termal turizm imkanları ile de ziyaretçilerine pek çok alternatif sunuyor. Termal turizm kaynakları arasında dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor.

Ege Bölgesi ve İzmir antik dönemden bu yana varlığı bilinen en zengin termal kaynaklara sahiptir.

Çeşme’de özelikle termal suların debi ve sıcaklıkları, fiziksel-kimyasal özellikleri, diğer bir deyişle nitelikleri bakımından Avrupa’daki kaynaklardan üstün özelliklere sahip olduğu da kanıtlanmış durumda.

İzmir’in termal kaynakları kent merkezinde Balçova, Güneyde Seferihisar, Batı’da Çeşme, Urla, kuzeyde Dikili, Bergama ilçelerinde yoğunlaşıyor. Özellikle Çeşme termal bölgesi, coğrafi konumu, ulaşım olanakları, kıyı-plaj özellikleri ve iklimi ile en gözde bölge kabul ediliyor.

Çeşme’de termal suların özellikleri şöyle sıralanabilir:

1. Çeşme termal suyu, tuzlu termal özelliğe sahip. Bu yüzden, romatizmal hastalıklarda ve ağrılı kas eklem hastalıklarında ağrı kesici özelliği çok yüksek.

2. Çeşmedeki iki tip çamur bulunuyor. Birincisi tüf özelliği taşıyan termal bölgelerde elde edilen şifalı toprak, diğeri de termal suyun aktığı bölgelerde oluşan bataklık çamuru. Bu çamur Şifne’de bulunuyor.

3. Klimaterapi denen iklimsel özellikleri açısından Çeşme’nin en önemli avantajı, sürekli rüzgar alması. Havanın uyarıcı, oksijen basıncının yüksekliği ve temiz olması, Çeşme’yi aynı dağ turizminin iklimsel avantajlarına sahip kılıyor.

4. Güneş ışınlarından kontrollü olarak faydalanıldığı zaman insan organizmasında olumlu sağlık etkileri oluşturduğu bilimsel bir gerçek. Çocuk gelişimini artırıcı, kemik erimelerini ve osteoporozları tedavi etkileri var.

5. Çeşme ilçesinin deniz kumu ince silisyum partiküllerinden oluştuğundan güneş ışığını yansıtma özelliği fazla. Bu nedenle güneş ışığından bol bol yararlanmak mümkün.

6. Çeşme coğrafi birim olarak yarımada özelliği taşıdığı için, tüm oteller talassoterapi hizmeti vermeye elverişli konumda.

7. Yaz ve kış aylarında tüm yıl turizm hizmeti veren oteller, kaplıca mimarisi ile yapılmadığından turistlere sağlık turizmi dışında, tatil turizmi psikolojisi veriyor. Turistlerin rahatsızlıklarının % 50’si otellere girdikten sonra kaybolmaya başlıyor.

Çeşme’nin termal suları hangi hastalıkları iyileştiriyor?

1- Kas-Eklem-Kemik hastalıkları Romatizmal hastalıklar, Dejeneratif eklem hastalıkları, Yumuşak doku romatizmaları, Operasyon sonrası terapiler, Ortopedik girişimler sonrası terapiler, Travmatik yaralanmalar sonrası terapiler.

2- Cilt Hastalıkları , Ekzama, Psoriasis (Sedef Hastalığı), Akneler, Neurodermatitler

3- Kalp-Dolaşım sistemi hastalıkları